Nieprzypisane

Sofa z funkcją spania codziennego – czy to dobry pomysł?

Sofa z funkcją spania codziennego – czy to dobry pomysł?

Wygodna, rozkładana sofa to idealne rozwiązanie do niewielkich mieszkań i pomieszczeń pełniących jednocześnie funkcję salonu oraz sypialni. To także mebel do zadań specjalnych: musi być wyjątkowo wygodny i wytrzymały. Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę, kupując sofę, która będzie nam służyła także jako łóżko?

Różnica pomiędzy sofą a kanapą do spania

Czym różni się sofa od kanapy? Dziś używamy obu nazw zamiennie, pierwotnie służyły one jednak do określenia dwóch różnych mebli, wywodzących się z innych krajów i kultur. Historycy twierdzą, że rodowód sofy jest znacznie dłuższy i sięga starożytnego Egiptu. Słowo to wywodzi się z arabskiego „suffah”, oznaczającego mebel podobny do ławki. W późniejszych czasach był on używany przez starożytnych Rzymian, głównie podczas uczt. Słynęły one z obfitości, a wymyślne potrawy suto podlewano winem, bogaci patrycjusze jadali więc w pozycji półleżącej.

Po turecku „soffa” oznacza kamienną ławę i to z niej ewoluował wyściełany mebel, udoskonalony miękkim oparciem oraz bocznymi wałkami zamiast poręczy, popularny w czasach Imperium Osmańskiego (Otomańskiego). Stąd właśnie przywędrował do Europy, zyskując francuską nazwę „ottomane”, czyli „otomana”.

Część historyków twierdzi, że „kanapa” wywodzi się z kolei z łacińskiego „canopeum” oznaczającego poszerzony fotel. Inni uważają, że pierwowzorem mebla była „cassapanca”, czyli z włoskiego „skrzynia”.

Jeszcze w XX w. podstawową różnicą pomiędzy sofą a kanapą był fakt, że tylko tę drugą można było rozłożyć. Obecnie nawet ta różnica uległa zatarciu i swobodnie możemy szukać takiego mebla, jak wygodna sofa rozkładana czy sofa z funkcją spania codziennego.

Czy sofa rozkładana może pełnić funkcję łóżka do spania na co dzień?

Sofa do spania codziennego jest dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, kawalerkach oraz wszędzie tam, gdzie nie możemy wydzielić osobnej sypialni z dużym łóżkiem. Często zdarza się, że rodzice oddają pokoje dzieciom, a sami przenoszą się do salonu. W takim przypadku wybór odpowiedniego mebla, jest bardzo istotny. Sofa z funkcją spania codziennego musi spełniać przecież szczególne wymagania. Na szczęście wielu producentów wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, oferując bardzo wygodne meble wysokiej jakości, które posłużą przez lata.

Wygodna sofa do spania codziennego w salonie – jak ją wybrać?

Sofa z funkcją spania codziennego jest meblem wielofunkcyjnym. Jeśli mamy zamiar używać jej codziennie do spania, przed zakupem, powinniśmy dobrze przemyśleć swój wybór i wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Wygodna sofa rozkładana to taka, na której po prostu spokojnie się wyśpimy. Z tego powodu szczególną uwagę należy zwrócić na takie elementy, jak:

  • Wielkość – gabaryty sofy do spania codziennego są częściowo uzależnione od wielkości pokoju, w którym będzie ona stała. Warto jednak zaaranżować pomieszczenie w taki sposób, aby zmieścił się w nim komfortowy mebel. Długość części do spania po rozłożeniu powinna odpowiadać wzrostowi osoby, która będzie użytkować kanapę. Jeśli chcemy spać na niej codziennie, musimy swobodnie się na niej mieścić.
  • Mechanizm rozkładania – producenci mebli tapicerowanych oferują sofy z funkcją spania codziennego z różnymi mechanizmami rozkładania, o których napiszemy w dalszej części poradnika. Warto zapoznać się z nimi, aby wybrać mebel, który spełni nasze oczekiwania.
  • Wypełnienie – w zależności od mechanizmu rozkładania, sofa do spania codziennego będzie posiadała materac lub wypełnienie. Przed zakupem konkretnego mebla, dobrze jest wypróbować kilka opcji.
  • Obicie – Wygodna sofa z funkcją spania codziennego musi mieć przyjemne w dotyku oraz wytrzymałe obicie. Wybór solidnego materiału jest bardzo istotny, ponieważ nie może on wycierać się zbyt szybko i niszczyć podczas codziennego użytkowania.
  • Jakość – Sofa do spania codziennego musi charakteryzować się wysoką jakością. Pod tym względem nie powinniśmy chodzić na kompromisy. Zakup taniego mebla, który wytrzyma najwyżej kilka czy kilkanaście miesięcy intensywnego użytkowania, to tak naprawdę wyrzucanie pieniędzy w błoto. Zdecydowanie lepiej zainwestować w jakościową kanapę, która posłuży nam przez długi czas.

Wygodna sofa rozkładana – jaki mechanizm wybrać?

W zależności od aranżacji pokoju, jego wielkości oraz własnych upodobań, możemy wybierać wśród różnych mechanizmów, w które wyposażone są sofy z funkcją spania codziennego:

  • System DL – jest najpopularniejszym mechanizmem w nowoczesnych sofach do spania codziennego. Występuje także w narożnikach. Polega on na wysunięciu siedziska i złożeniu oparcia. Obie części tworzą w ten sposób równą i płaską powierzchnię do spania. System ten jest bardzo prosty w obsłudze i wygodny, warto go jednak wypróbować przed zakupem. W niektórych kanapach część powstała ze złożonego siedziska może okazać się zbyt twarda. O ile sofa do spania codziennego będzie służyła jednej osobie, nie powinno to sprawiać większej różnicy. Kłopot z niewygodą może się jednak pojawić, jeśli na kanapie będą spały razem dwie osoby.
  • System włoski lub tzw. wózek – aby rozłożyć kanapę, należy pociągnąć do siebie siedzisko, które wyjedzie spod kanapy na tzw. wózku. Tego typu sofa z funkcją spania codziennego posiada załączony materac. Warto sprawdzić, czy jest wygodny oraz czy sam mechanizm jest łatwy w obsłudze.
  • System klik-klak – posiadały go popularnie kiedyś wersalki, ale sprawdza się także w nowoczesnych sofach do spania codziennego. Siedzisko należy podnieść do góry i przycisnąć do oparcia, a po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia, odblokowujemy zawiasy, dzięki czemu uzyskujemy powierzchnię do spania. Zmorą PRL-owskich wersalek wyposażonych w ten mechanizm, był fakt, że obie części nie tworzyły całkowicie płaskiej powierzchni, tylko najczęściej pochylały się ku sobie. W ten sposób osoby użytkujące mebel wpadały w zagłębienie, znajdujące się pośrodku. Wygodna sofa rozkładana nie powinna oczywiście sprawiać takich problemów. Na szczęście nowoczesne kanapy są znacznie lepiej wyprofilowane, warto jednak poświęcić chwilę na ich przetestowanie.
  • System delfin – stosuje się go zazwyczaj w narożnikach. Powierzchnię do spania uzyskujemy, wyciągając umieszczony pod siedziskiem wózek. Powstała w ten sposób przestrzeń jest bardzo duża, warto jednak sprawdzić, czy wszystkie elementy tworzą komfortową całość. Miękkie i sprężyste wypełnienie każdej części sprawi, że taki mebel da nam wszystko, co powinna mieć wygodna sofa z funkcją spania codziennego.

Sofa z funkcją spania do salonu a wypełnienie

Od rodzaju wypełnienia będzie zależał komfort naszego wypoczynku. W przypadku sofy z funkcją spania codziennego ma to oczywiście szczególne znaczenie. Przed zakupem, sprawdźmy, czy producent użył wysokiej jakości pianek elastycznych, które zapewnią wygodę użytkowania. Dobrym rozwiązaniem jest także pierze naturalne o wysokiej klasie sprężystości. Pamiętajmy, że wygodna sofa rozkładana nie powinna szybko się odkształcać, mimo częstego użytkowania.

Jeżeli zdecydujemy się na sofę do spania codziennego z systemem włoskim, zwróćmy uwagę na to, z czego wykonany jest załączony materac. W meblach niskiej jakości bywa on dość cienki i zbyt miękki. W efekcie już po kilku miesiącach możemy spodziewać się tego, że wyczujemy pod nim twarde sprężyny. Wygodna sofa z funkcją spania codziennego musi mieć komfortowy materac. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie tzw. topu, czyli nakładki na materac. Jeśli natomiast naszym problemem są alergie, powinniśmy rozważyć wypełnienie antyalergiczne. Niektórzy producenci mebli tapicerowanych oferują taką opcję.

Wygodna sofa rozkładana – jakie obicie wybrać?

Rodzaj materiału użytego do obicia sofy, na której zamierzamy spać codziennie, jest niezwykle istotny. Powinno być ono przede wszystkim wysokiej jakości, wytrzymałe, trwałe, odporne na zabrudzenia, przetarcia, rysy i odkształcenia. Jeśli zdecydujemy się na zakup taniego mebla z niskiej jakości tapicerką, prawdopodobnie już po kilku, czy kilkunastu miesiącach użytkowania będziemy musieli wymieniać go na nowy. Sofa z funkcją spania codziennego powinna być wykonana z wysokogatunkowych materiałów.

Wygodna sofa rozkładana w salonie – gdzie ją postawić?

Aranżacja przestrzeni w salonie, który pełni również funkcję sypialni, jest bardzo ważna. Planując rozmieszczenie mebli, pamiętajmy o tym, aby sofa do spania codziennego znalazła się w strefie, która sprzyja relaksowi – najlepiej w rogu pokoju lub przynajmniej przy jednej ze ścian. Warto wydzielić tę strefę, podkreślając jej przytulność miękkim dywanem i dyskretnym, ciepłym oświetleniem. Sofy z funkcją spania codziennego nie stawiajmy raczej na środku salonu.

Ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie kanapy za „przepierzeniem” – to może być regał na kółkach, parawan, szklana ściana, przesuwane drzwi czy nawet kotara. W drugiej części pomieszczenia możemy ustawić np. stół z krzesłami lub stolik kawowy i fotele. Kanapę po rozłożeniu można zasłonić parawanem. W ten sposób możemy nawet codziennie zmieniać przestrzeń i dopasować ją do aktualnych potrzeb.

Administratorem Twoich danych osobowych jest firma Fafa sp. z o.o.
adres: ul. gen.J.Kustronia 47a, 43-316 Bielsko-Biała, Tel.+48 732 932 232, e-mail: sklep@ordesign.pl