Nieprzypisane

Narożnik prawy czy lewy – jak je odróżnić?

Narożnik prawy czy lewy – jak je odróżnić?

Narożnik nie bez powodu uchodzi za podstawę wyposażenia salonu, gdyż pozwala w pełni wykorzystać przestrzeń użytkową, w tym niewielki fragment przy ścianie. Z jego pomocą można stworzyć strefę relaksu, która sprzyja odprężeniu po dniu pełnym pracy. Tego rodzaju meble wypoczynkowe powinny być przede wszystkim wygodne i dostosowane do metrażu pomieszczenia. Nie bez znaczenia pozostają także pozostały elementy wyposażenia salonu. Narożnik nie może utrudniać dostępu do szaf, kaloryfera czy domowej biblioteczki. Należy go umieścić w takim miejscu, aby pozwalał bezpiecznie opuścić strefę relaksu bez ryzyka potknięcia się. Narożnik prawy czy lewy? Odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znaczenie, gdyż determinuje ustawienie mebla wypoczynkowego w salonie i wpływa na komfort użytkowania.

Narożnik lewy czy prawy – jak odróżnić?

Na rynku można spotkać różne narożniki do salonu, które przybierają odmienne kształty i wymiary. Pozwala to znaleźć meble wypoczynkowe skrojone na miarę indywidualnych potrzeb, które współgrają z dotychczasowym wystrojem wnętrza. Najpopularniejszy model narożnika posiada dwa boki – jeden dłuższy, a drugi krótszy. Aby zapewnić komfort wszystkim domownikom, trzeba tak ulokować mebel, aby nie utrudniał wyjścia na balkon, otwierania okien, podlewania kwiatów czy sięgania po ubrania z szafy. Ten ważny element wyposażenia salonu nie powinien nikomu przeszkadzać. Narożnik prawy czy lewy -  jak odróżnić te dwa modele? Należy stanąć frontem do dłuższego boku, a dokładniej rzecz ujmując, jego części wypoczynkowej, nie tylnego obicia. Patrząc na dłuższą część, na której można usiąść, trzeba określić, po której stronie znajduje się krótszy bok. Jeśli występuje on z lewej, to narożnik jest lewostronny, jeśli z prawej to prawostronny. Znając ten istotny parametr, trzeba zastanowić się, który model lepiej sprawdzi się w urządzanym salonie.

Narożnik prawostronny

Który narożnik wybrać – prawostronny czy lewostronny?

Wybierając narożnik do salonu, należy uwzględnić dotychczasowy wystrój wnętrza, jego metraż i specyfikę. Wspomniany mebel wypoczynkowy nie może być za duży względem powierzchni pomieszczenia, gdyż przytłoczy domowników. Nie zapewni im pożądanego relaksu, lecz stanie się źródłem złego samopoczucia. Osoby, które z prawej części pokoju posiadają balkon, a mebel chcą postawić przy wyjściu na zewnątrz, powinny wykluczyć narożnik prawostronny. Ten zablokuje im dostęp do okien. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem prawdopodobnie okaże się narożnik lewostronny. Niekiedy konieczne staje się wprowadzenie drobnych zmian aranżacyjnych, gdyż przy wolnej ścianie nie da się postawić żadnego mebla wypoczynkowego. Z jednej strony pojawia się ograniczenie w postaci balkonu, z drugiej stoi szafa z ubraniami. Zmieniając lokalizację tej drugiej, można zyskać miejsce na krótszy bok narożnika.

Wiedząc, który narożnik jest prawy a który lewy, warto naszkicować rozstawienie poszczególnych elementów w pokoju, zmierzyć je i nanieść na projekt. To ułatwi zakup odpowiednich mebli wypoczynkowych.

Kiedy z lewej strony istnieje wolna przestrzeń (pusta ściana), warto postawić w salonie narożnik lewy, a prawy wybrać wtedy, gdy po prawej stronie występuje wolne miejsce. Przy podejmowaniu decyzji należy pamiętać, że źle ulokowany mebel utrudnia przemieszczanie. Domownicy nie powinni pokonywać slalomu za każdym razem, gdy wchodzą i wychodzą ze strefy wypoczynkowej. Zarówno narożnik lewostronny, jak i prawostronny nie może zajmować całego pomieszczenia. Kiedy mebel wypełnia dostępną przestrzeń, pojawia się uczucie przytłoczenia, a salon ulega optycznemu pomniejszeniu. Ponadto nie mieszczą się w nim inne elementy wyposażenia.

Narożnik lewostronny

Przeczytaj również: Jak i gdzie ustawić narożnik w salonie?

Jak wybrać design narożnika?

Kupując narożnik do salonu, należy zwrócić uwagę na jego design. Urządzając wnętrze od podstaw, można zacząć od mebli wypoczynkowych i na ich podstawie dobrać pozostałe elementy, w tym kolor ścian, szafek, komody, biblioteczki, zasłon i poduszek. Jeśli salon posiada już określony styl, to narożnik powinien się z nim zgrywać. Np. do wnętrz skandynawskich pasuje szary, beżowy i kremowy. Ten styl charakteryzuje minimalizm oraz jasna, neutralna kolorystyka. Z kolei salon glamour doskonale dopełni narożnik obity welurem.

Jasne meble wypoczynkowe świetnie prezentują się w mniejszych wnętrzach, gdyż rozświetlają je i optycznie powiększają. Z kolei ciemne narożniki sprawdzą się w przestronnych salonach. Podobnie działają wzory. Drobny print można dobrać do małych pomieszczeń, natomiast większy okaże się w nich przytłaczający. Te wskazówki przydadzą się szczególnie osobom, które mieszkają w bloku, gdzie metraż jest niewielki i trzeba dokładnie przemyśleć aranżację.

Narożnik z funkcją spania – kiedy warto zwrócić na niego uwagę?

Niektóre narożniki posiadają dodatkowe funkcje. Można je rozłożyć do spania i złożyć, aby za dnia pełniły rolę strefy relaksu. Wspomniane meble wypoczynkowe sprawdzą się w kawalerkach, gdyż pozwalają racjonalnie gospodarować niewielką przestrzenią. Narożnik z funkcją spania docenią osoby, u których często nocują goście. Podczas zakupu warto zadbać o to, aby można było go swobodnie rozłożyć i złożyć. Odradza się jego umieszczanie w bliskim sąsiedztwie szafek, telewizora czy biblioteczki, gdyż utrudnia to korzystanie z jego wszystkich funkcji. Narożnik do spania zazwyczaj posiada pojemnik na pościel, co stanowi sporą oszczędność miejsca, ale trzeba mieć do niego łatwy dostęp.

Przeczytaj również: Jaki narożnik wybrać do salonu i czym się kierować przy wyborze?

Narożnik w kształcie litery U – jak wyodrębnić strefę wypoczynku w otwartych wnętrzach?

Dużą popularnością cieszą się przestronne wnętrza, które jednocześnie pełnią rolę salonu, kuchni i jadalni. Aby oddzielić od siebie poszczególne strefy, warto wybrać narożnik w kształcie litery U. Jego równoległe boki są tej samej długości. Można go tak ustawić, aby odgrodzić się od stołu, przy którym spożywa się posiłki.

Narożniki modułowe – jak stworzyć idealne miejsce relaksu?

Wspomniane meble wypoczynkowe dostosowuje się do metrażu salonu i indywidualnych oczekiwań. Składają się z kilku części (modułów), które różnią się wielkością. Te można tak dobrać, aby uformować z nich narożnik modułowy na miarę swoich potrzeb.

Zarówno narożniki prawostronne, jak i lewostronne pozwalają w pełni wykorzystać przestrzeń użytkową, w tym niewielki fragment przy ścianie. To właśnie na nich domownicy relaksują się po dniu pełnym wrażeń. Ponadto meble wypoczynkowe pełnią funkcję estetyczną i nadają charakteru urządzanemu pomieszczeniu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest firma Fafa sp. z o.o.
adres: ul. gen.J.Kustronia 47a, 43-316 Bielsko-Biała, Tel.+48 732 932 232, e-mail: sklep@ordesign.pl