Nieprzypisane

Jak ustawić łóżko w sypialni, żeby dobrze spać?

Jak ustawić łóżko w sypialni, żeby dobrze spać?

Sypialnia to najbardziej spokojne miejsce w całym domu, a przynajmniej tak powinno być. Z kolei łóżko jest w niej najważniejszym meblem. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że od tego, gdzie znajduje się łóżko, wiele zależy. Nie chodzi wyłącznie o ergonomię pomieszczenia, ale również jakość naszego snu. Jak ustawić łóżko w sypialni, żeby dobrze spać?

W jakim miejscu najlepiej ustawić łóżko?

Jeśli chodzi o względy praktyczne, optymalne ustawienie łóżka to takie, które zapewnia nam dostęp do niego z obu stron, zwłaszcza jeśli śpią w nim dwie osoby. Nie powstaje wówczas problem „przechodzenia” przez siebie w nocy, gdy jeden z partnerów śpi. Z obu stron łóżka można także bez problemu postawić szafki noce, które są bardzo poręcznym rozwiązaniem. Idealnie, jeśli oprócz obustronnego dostępu do posłania, za wezgłowiem znajdowała się ściana. Jeżeli samo wezgłowie nie jest zbyt wysokie, o ścianę można się po prostu oprzeć, np. gdy czytamy książkę. Taka opcja oddziałuje także na psychikę, dając wrażenie solidności i bezpieczeństwa. Nie jest tajemnicą, że nasz mózg pracuje także podczas snu, a wszelkie negatywne bodźce, które odbiera, utrudniają wypoczynek. I tak na przykład ustawienie łóżka na środku sypialni mogłoby zakłócić sen, wprowadzając wrażenie niepokoju.

Feng-shui w sypialni

Feng-shui jest starożytną, praktykowaną w Chinach metodą planowania przestrzeni, która ma zapewnić harmonię z naturalnym środowiskiem. Koncepcja feng-shui opiera się na przepływie energii i zachowaniu równowagi w otoczeniu. Choć niektórym kojarzy się to dziś z zabobonami czy czarami i faktycznie starożytni Chińczycy wierzyli, że chroni przed złymi duchami, to w rzeczywistości zapewnia poczucie ładu i rozsądnie zagospodarowanej przestrzeni. Feng shui stosowano przy budowaniu miast, wsi oraz budynków, a wiele zasad tej filozofii do dziś wykorzystują projektanci wnętrz, ponieważ są ergonomiczne i estetyczne.

Sama sypialnia jest według feng-shui bardzo ważnym pomieszczeniem, które wpływa na nasze ogólne samopoczucie, zdrowie, a nawet sukcesy w sferze prywatnej i zawodowej. Nie wydaje się to wyssane z palca, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że dobry sen i spokój ducha mają ogromny wpływ na inne aspekty naszego funkcjonowania. Starożytni Chińczycy dzielili cały dom na sektory, które odpowiadają za różne strefy naszego życia. Zgodnie z tą filozofią sypialnia powinna znajdować się w południowo-zachodniej części domu, która łączy się ze sferą związków. Takie usytuowanie ma pozytywnie wpływać na relacje między partnerami. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość rozplanowania pomieszczeń według feng-shui, zwłaszcza jeśli nie budujemy domu, tylko kupujemy mieszkanie w bloku. Wciąż jednak można wykorzystać pewne wskazówki tej metody, jeśli urządzamy sypialnię i zastanawiamy się, jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać.

Jak ustawić łóżko w sypialni według feng-shui?

Prawidłowe ustawienie łóżka ma bardzo duże znaczenie w filozofii feng-shui. Starożytni uważali, że ludzkie ciało funkcjonuje niczym antena odbierająca energię Ziemi. Z tego powodu istotnie było dla nich ułożenie ciała w trakcie długiego nocnego odpoczynku. Chodziło o to, aby regeneracja sił odbywała się bez żadnych zakłóceń. Optymalny sen i dobry przepływ energii ma w związku z tym zapewnić skierowanie głowy na północ, a nóg w kierunku południowym. Jeśli więc zastanawiamy się, jak ustawić łóżko w sypialni zgodnie z feng-shui, to powinniśmy zadbać o to, by wezgłowie znalazło się na północy.

Już starożytni Chińczycy wierzyli, że ustawienie łóżka tak, aby za wezgłowiem znalazła się pełna ściana i dostawienie go do niej, jest niezbędne do optymalnego wypoczynku i odzyskania sił witalnych. Zakłócenie tego procesu mogło nastąpić poprzez ustawienie łóżka na linii okno-drzwi. Taki „tunel powietrzny” oddziałuje na podświadomość i uniemożliwia głęboki sen. Według feng-shui jeszcze gorsze jest tylko ustawienie łóżka centralnie na wprost drzwi, nogami w ich kierunku – to tzw. „pozycja trumienna”.

Położenie łóżka względem okna

Łóżko pod oknem to ustawienie stosowane w wielu sypialniach, zwłaszcza tych niewielkich, a także w pokojach dziecięcych. Jest to także sensowne rozwiązanie, jeżeli nie mamy tyle miejsca, aby zapewnić dostęp do mebla z trzech stron. Jedynym problemem może okazać się w tym przypadku nieszczelność okien oraz bliskość grzejnika. Ani jedna, ani druga sytuacja nie sprzyja nocnej regeneracji. Nawet jeśli nie wyobrażamy sobie wysypiania się latem bez uchylonego okna. Jest ono niestety źródłem hałasów, które utrudniają zasypianie, a jeśli już nam się to uda, mogą wybudzić nawet z głębokiego snu.

Spanie przy grzejniku może wydawać się komfortowe, zwłaszcza zimą. A jednak nie do końca tak jest. Ogrzewanie samo w sobie wysusza powietrze i śluzówki, co może być przyczyną z oddychaniem. A bez swobodnego oddechu nie ma mowy o pełnej regeneracji organizmu.

Feng-shui wprost mówi o tym, że łóżko pod oknem to zły pomysł, ponieważ wpływa na obniżenie energii po przebudzeniu. Zgodnie z tą filozofią najlepiej ustawić mebel w pewnym oddaleniu od okna.

Łóżko bokiem do ściany

W małych sypialniach często stawiamy łóżko bokiem do ściany i trudno się dziwić, jeśli metraż pomieszczenia nie pozwala na inną opcję. Takie rozwiązanie może być bardzo komfortowe, jeśli łóżko zajmuje jedna osoba i niezbyt wygodne, jeżeli śpi na nim para. Bliskość ściany może działać nieco przytłaczająco. Niektórym osobom przeszkadza również fakt, że ściany, zwłaszcza zimą, bywają po prostu chłodne. W takim przypadku warto zadbać o ich „ocieplenie”. Nie bez powodu powszechnym rozwiązaniem były kiedyś wieszane nad łóżkami kilimy, czyli dekoracyjne tkaniny, których rolą było również uczynienie miejsca do spania przytulniejszym. Taki kilim zbiera jednak kurz, jest więc kiepską alternatywą dla alergików. Zamiast niego można natomiast zastosować strukturalną tapetę, która w pewnym stopniu ociepli ścianę.

Czy łóżko może stać naprzeciwko okna?

Rozplanowanie przestrzeni w sypialni w taki sposób, by łóżko znalazło się naprzeciwko okna wydaje się sensowne i jest zgodne nawet z dość restrykcyjnymi zasadami feng-shui. O ile oczywiście zastosujemy pozostałe wytyczne tej filozofii, czyli zapewnimy dostęp do mebla z trzech stron, wezgłowie ustawimy na północ, przy pełnej ścianie, a drzwi będą znajdowały się z boku.

Osoby, które zastanawiają się, czy łóżko może stać naprzeciwko okna, najczęściej martwią się, że padające na wprost światło może być przyczyną zbyt wczesnych porannych pobudek. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać, stosując szczelne, zaciemniające rolety. Nie od dziś wiadomo, że całkowita ciemność sprzyja głębokiej regeneracji. Nawet jeśli bez problemu zasypiamy przy dziennym świetle, oddziałuje ono na nasz mózg, który nie może w pełni się zregenerować.

Jak dopasować meble w sypialni pod łóżko?

W dzisiejszych czasach nie ma większego problemu z dopasowaniem mebli do łóżka sypialnianego. Wielu producentów oferuje gotowe zestawy mebli do sypialni, jednak nawet jeśli nie jesteśmy fanami takich rozwiązań, urządzenie powinno odbywać się zgodnie z kilkoma zasadami. Pierwszą z nich jest minimalizm. Im więcej przedmiotów i mebli, tym bardziej zagracona i chaotyczna wydaje się przestrzeń. Nie trzeba być nawet zwolennikiem feng-shui, aby rozumieć, że brak ładu nie sprzyja relaksowi. W podobny sposób działają wszelkie otwarte meble, a nawet lustra. To również jest zupełnie zrozumiałe. Trudno zasnąć, gdy nasze myśli są rozpraszane przez odbicie w lustrze czy widok bibelotów, ubrań lub grzbietów książek.

Warto zdecydować się natomiast na dopasowane do łóżka, czy to na zasadzie harmonii, czy wręcz przeciwnie – kontrastu, szafki nocne. Są one nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale wpisują się również w zasadę dualizmu, ważną dla feng-shui. Ta ostatnia nie jest natomiast przychylna dla wszelkich pamiątek, a nawet mebli po przodkach. Mają one magazynować cudzą energię, która może wzbudzać niepokój. To dlatego nowożeńcy powinni zainwestować w zupełnie nowe meble do sypialni, a już na pewno w nowe łóżko. Z kolei podobizny przodków i wszelkie fotografie powieszone w sypialnie wzmagają poczucie bycia obserwowanym, co również utrudnia zasypianie.

To jak postawić łóżko, żeby dobrze spać? Podsumowanie

Najbardziej optymalne jest oczywiście zachowanie kompromisu pomiędzy zasadami zapewniającymi głęboki sen a warunkami mieszkaniowymi, którymi dysponujemy. Jeśli zastanawiamy się, jak ustawić łóżko w sypialni, pamiętajmy o tym, by nie znajdowało się zbyt blisko okna, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Nie stawiajmy go również wezgłowiem do drzwi. Chodzi przede wszystkim o to, aby zapewnić sobie poczucie kontroli, a jednocześnie spokoju. Równie ważne, co samo ustawienie mebli, jest pozbycie się z sypialni wszelkiego rodzaju rozpraszaczy i zadbanie o to, by panował w niej ład oraz porządek. Brak intensywnych barw, ciepłe, nienachalne światło i dużo wolnej przestrzeni – to wszystko sprzyja relaksowi i przyczynia się do spokojnego snu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest firma Fafa sp. z o.o.
adres: ul. gen.J.Kustronia 47a, 43-316 Bielsko-Biała, Tel.+48 732 932 232, e-mail: sklep@ordesign.pl