Nieprzypisane

Jak odnowić pufę? Metamorfoza starej pufy

Jak odnowić pufę? Metamorfoza starej pufy

Metamorfoza starej pufy pozwala nadać drugie życie wyprodukowanym już meblom i tym samym zmniejszyć ilość odpadów na wysypiskach. Coraz więcej osób stara się żyć zgodnie z filozofią zero waste i w pełni wykorzystywać posiadane zasoby. Na szczęście ekologia nie musi wykluczać zmiany dotychczasowej aranżacji wnętrz. Nowy wystrój stanowi mniejsze obciążenie dla domowego budżetu, gdy odświeży się design starych mebli. Czasem ich renowacja staje się koniecznością, ponieważ tracą one swoje walory estetyczne i użytkowe. Jak obić pufę i tym samym przedłużyć jej życie?

Od czego zacząć metamorfozę starej pufy?

Pufy to stosunkowo często eksploatowane meble, dlatego w miarę upływu czasu ulegają zużyciu. Nie tylko tracą swoje walory estetyczne, ale też przestają stanowić wygodne siedzisko. Coraz więcej osób nie przekreśla starych mebli wypoczynkowych i decyduje się poddać je renowacji. Metamorfoza starej pufy rozpoczyna się od określenia zakresu wymaganych prac. W tym celu należy dokładnie przyjrzeć się siedzisku i ocenić, jakich zmian potrzebuje, aby odzyskać dawną świetność.

Niekiedy problem stanowią jedynie elementy dekoracyjne takie jak guziki, które odkleiły się od materiału i odpadły. Na szczęście można je ponownie przytwierdzić. W sklepach znajdują się specjalne kleje tapicerskie. Czasem materiał, którym obito mebel, jest poprzecierany, brudny lub zmechacony. Problem stanowią także nóżki, które po wieloletniej eksploatacji mogą się złamać lub zyskać nieestetyczny wygląd. Gąbka, która wchodzi w skład wypełnienia, z czasem traci swoją sprężystość. Każdy z tych elementów udaje się naprawić w domowym zaciszu. Trzeba tylko dokładnie przemyśleć koncepcję, wyposażyć się w stosowne narzędzia i materiały, a następnie poświęcić swój czas na renowację mebla.

Jak odnowić materiał pufy?

Materiał, którym obito mebel wypoczynkowy, czasem doskonale odzwierciedla upływ czasu, jaki nastąpił od jego zakupu. Niekiedy pruje się, mechaci lub ulega zaciągnięciu. Welur, który początkowo prezentował się luksusowo, traci swoją mięsistą strukturę. W takiej sytuacji należy wymienić tkaninę na nową. Jak odnowić pufę? Przede wszystkim trzeba rozejrzeć się za materiałem tapicerskim. Renowacja starych mebli jednocześnie stanowi doskonałą okazję do odświeżenia aranżacji salonu. Wystarczy zakupić tkaninę obiciową w soczystym kolorze, aby ożywić wnętrze. Coraz większą popularnością cieszą się materiały tapicerskie z nadrukiem, które nawiązują do indywidualnych zainteresowań, np. kotów, makijażu, mody czy komiksów. Miłośnikom minimalizmu do gustu przypadną tkaniny obiciowe o matowym wykończeniu, natomiast w salonach w stylu glamour sprawdzi się szlachetnie połyskujący welur.

Materiał tapicerski powinien wyróżniać się wysoką gramaturą, ponieważ ta zazwyczaj przekłada się na wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na uszkodzenia. Niektórzy wybierają taki, który jednocześnie pozostaje plamoodporny. Wspomniane rozwiązanie sprawdzi się przy małych dzieciach i zwierzętach domowych.

Jak obić pufę? Aby zyskać odpowiedni wykrój materiału tapicerskiego, trzeba ostrożnie zdjąć obecny. Następnie jego kształt odrysowuje się na nowej tkaninie obiciowej. Do jego wycięcia przydadzą się ostre nożyczki, które nie postrzępią materiału. Tego rodzaju uszkodzenia sprzyjają bowiem jego pruciu. Nowy materiał tapicerski należy odpowiednio naciągnąć na pufę, aby jego nadmiar nie marszczył się na siedzisku. Zazwyczaj dokładne zdjęcie wymiarów pozwala uniknąć tego rodzaju niedogodności. Nową tkaninę obiciową mocuje się przy użyciu specjalnego zszywacza tapicerskiego.

Przeczytaj również: Najtrwalsze tkaniny obiciowe, czyli jaki materiał na kanapę wybrać?

Odnowienie pufy – wymiana nóżek

W powyższym akapicie przybliżono, jak odnowić pufę, gdy zniszczeniu uległ materiał tapicerski. Czasem to nóżki siedziska tracą swoją stabilność, przez co korzystanie z niego rodzi dyskomfort i staje się niebezpieczne. Niekiedy łamią się, gdyż najlepsze czasy świetności mają już dawno za sobą. Odpryskujący lakier i farba sprawiają, że ten element pufy nie prezentuje się zbyt estetycznie. Na szczęście nóżki można stosunkowo łatwo odkręcić, ponieważ mocuje się je za pomocą śrubek. W przypadku odprysków farby, wystarczy je oszlifować papierem ściernym, a następnie pomalować na nowy kolor. Stawiając na fuksję, czerwień czy zieleń, udaje się wprowadzić odrobinę charakteru do wystroju salonu.

Sklepy sprzedają nowe nóżki do pufy, niektóre z nich przybierają fantazyjne kształty. Trzeba je tylko odpowiednio dobrać do konkretnego mebla, aby zapewnić stabilność osobom, które będą z niego korzystały. Mocuje się je za pomocą śrubek, używając śrubokrętu lub elektrycznej wkrętarki.

Jak odnowić starą pufę? Wymiana gąbki

Choć materiały syntetyczne charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną, to w miarę upływu czasu dochodzi do zużycia gąbki. Traci ona swoją sprężystość, przez co siedzisko zapada się i ulega trwałym odkształceniom mechanicznym. Gąbkę, podobnie jak nóżki i materiał tapicerski, można wymienić, trzeba tylko zdjąć tkaninę obiciową z pufy. Nowe wypełnienie należy równomiernie rozłożyć i przytwierdzić do siedziska przy użyciu kleju tapicerskiego.

Niektórzy po wymianie gąbki zakładają ponownie tę samą tkaninę obiciową, natomiast inni decydują się na odświeżenie wystroju salonu. Materiał tapicerski jest dostępny w wielu ciekawych wersjach, co umożliwia jego dopasowanie do indywidualnych preferencji i obowiązujących trendów wnętrzarskich. Salony w stylu minimalistycznym czasem potrzebują ożywienia, ponieważ brakuje im mocniejszych akcentów nadających unikatowy charakter. Dobrym pomysłem wydaje się wprowadzenie nieco bardziej kolorowego obicia przy wymianie gąbki na nową.

Odnowienie starej pufy – czy to się opłaca?

Metamorfoza starej pufy stanowi godne uwagi rozwiązanie, ale nie sprawdzi się w każdym przypadku. Wiele zależy od stanu siedziska, jego jakości i wartości sentymentalnej. Osoby, które bardzo polubiły ten mebel wypoczynkowy, bo wiążą się z nim miłe wspomnienia, nie powinny go od razu wyrzucać, gdy ulegnie zniszczeniu. Zawsze warto spróbować nadać mu drugie życie, wprowadzając jednocześnie zmiany w dotychczasowym wystroju salonu. Renowacja nie jest trudna, jednak wymaga cierpliwości i odrobiny zdolności manualnych. Na szczęście to zadanie zawsze można powierzyć doświadczonym specjalistom.

Obecnie wiele osób odnawia stare pufy, ponieważ wiele z nich charakteryzuje się świetną jakością. Czasem wystarczy niewiele, by nadal z nich korzystać. Renowacja stanowi rozwiązanie proekologiczne, ponieważ ogranicza ilość odpadów, które trafiają na wysypisko. Siedzisko dłużej pozostanie w obiegu zamkniętym, a co za tym idzie mebel pozostawi mniejszy ślad węglowy. Niektórzy uważają, że stare pufy posiadają duszę, dlatego nadają im drugie życie.

Wprawdzie metamorfoza starej pufy wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale czasem lepiej zakupić nową. Wspomniane rozwiązanie rekomenduje się wówczas, gdy siedzisko znajdowało się w zawilgoconym pomieszczeniu, np. w starej szopie, przez co zaczęło pleśnieć. Ponadto niektóre pufy charakteryzują się na tyle niską jakością, że renowacja wydłuży ich życie jedynie o kilka miesięcy. W takiej sytuacji lepiej zainwestować w lepszy mebel, który w przyszłości będzie można odnawiać. Nasz sklep internetowy oferuje siedziska różniące się stylem i designem. Stawiamy na starannie wykonane meble wypoczynkowe, które stanowią inwestycję na lata.

Sofa w salonie z funkcją spania

Metamorfoza pufy – pomysły i inspiracje

Osoby, które cenią sobie styl boho, mogą za pomocą kleju tapicerskiego przytwierdzić do pufy ozdobne chwosty, pióra i frędzle. Nie zawsze mebel musi znajdować się w kiepskiej kondycji, aby go odświeżyć, jednocześnie nadając mu unikatowego charakteru.

Wiedząc, jak obić pufę, udaje się uniknąć niepotrzebnych wydatków. Czasem styl wnętrzarski nudzi się i np. ktoś postanawia postawić na wystrój glamour. Nie trzeba od razu wyrzucać wszystkich mebli oraz elementów home decor, obciążając domowy budżet i marnując gotowe zasoby. Wystarczy zmienić obicie pufy, stawiając na welurowy materiał tapicerski, który roztacza szlachetny blask i daje namiastkę luksusu.

Niektóre siedziska posiadają prostą i ascetyczną formę, która z czasem zaczyna się nudzić. Aby zmodyfikować ich dotychczasowy design, warto wprowadzić ozdobne guziki, korzystając z kleju tapicerskiego. W ten prosty sposób nadaje się drugie życie posiadanym meblom.

Administratorem Twoich danych osobowych jest firma Fafa sp. z o.o.
adres: ul. gen.J.Kustronia 47a, 43-316 Bielsko-Biała, Tel.+48 732 932 232, e-mail: sklep@ordesign.pl